Image

Dlaczego śnieg jest biały, a nie np. żółty? Krótkie wyjaśnienie


Dlaczego śnieg jest biały?


Śnieg składa się z kryształem lodu. To taki opad atmosferyczny, który składa się z kryształków lodu - bardzo często sześcioramienne gwiazdki - które łącza się w płatki. Gdy spadnie na ziemie, tworzy porowatą pokrywę zwaną śniegiem. Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje tworząc kryształy lodu.


Jako, że śnieg - właściwie jego kryształki - są przezroczyste, to gdy przenika przez niego światło staje się biały. Za sprawą wielokrotnego odbicia i załamania, światło widzialne dociera do naszego oka i widzimy barwę białą. W zależności od temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza mogą one przybierać różne kształty, których naukowcy wyróżniają kilkanaście.


Ile waży śnieg?


Kubuś Puchatek kiedyś śpiewał piosenkę o śniegu, który pada „jak biały puch z poduszki”. Mówi się, że piórko jest synonimem lekkości, to dosyć daleko mu od lekkości. Pojedyncza śnieżynka waży około jednej tysięcznej grama czyli jeden gram śniegu zawiera przeciętnie tysiąc takich płatków. Można zatem powiedzieć, że 1 000 000 kryształków/śnieżynek składa się na 1kg naszego puchu.

Zostaw komentarz